W dniu wspomnienia Świętych Aniołów Stróżów pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Według legend znalezienie się ikony Matki Łaskawej w Krzeszowie związane jest z działaniem Aniołów.
Nasze pierwsze kroki w Krzeszowie skierowaliśmy w stronę Domu Pielgrzyma, gdzie czekał na nas Pan przewodnik. Rozpoczęliśmy pobyt w Sanktuarium od wspólnego zwiedzania i zapoznania się
z obiektami.
Okazał się, że dzień 2 października jest również dniem Pielgrzymki Wspólnot Żywego Różańca Diecezji Legnickie do Krzeszowa. Miło nam było spotkać nowego Ordynariusza Diecezji Legnickiej księdza biskupa Andrzeja Siemieniewskiego, który do niedawna był Biskupem Pomocniczym naszej Archidiecezji. Ksiądz Biskup przewodniczył również Mszy świętej, w której wzięliśmy udział.
W homilii odniósł się do Synodu, rozpoczynającego się za 8 dni, 10 października i uświadomił nam trzy hasła zbliżającego się Synodu: komunia, uczestnictwo, misja, które każdy z Pielgrzymów – jak stwierdził Ksiądz Biskup – już wypełnia przybywając do Krzeszowa.
Po Mszy świętej zjedliśmy ciepły posiłek i rozpoczęły się występny na scenie. Był również czas
na indywidualną modlitwę, zwiedzanie i odpoczynek. Pobyt w Sanktuarium Krzeszowskim zakończyliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia w kościele pod wezwaniem św. Józefa.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom.
LEGENDY O PRZYBYCIU IKONY MARYI DO KRZESZOWA:
Według jednej z legend ikonę miał napisać pustelnik imieniem Krzesz, mieszkający nad rzeką Zadrną. Wizerunek mieli pomóc mu stworzyć aniołowie. Polujący w nadgranicznych lasach Książe Bolko I Surowy miał znaleźć pustelnię, a zauroczony pięknem obrazu miał złożyć obietnicę, że w tym miejscu ufunduje klasztor i sprowadzi zakonników. Druga legenda tłumaczy pojawienie się obrazu również ingerencją anielską. Wracający z IV krucjaty rycerz Benitto z rodu Tankrettów, miał wziąć obraz z zdobytego Bizancjum i przewieść go do rodzinnego miasta Rimini. Z stamtąd aniołowie przynieśli obraz do krzeszowskiego klasztoru, za panowania papieża Jana XXII. W ten sposób tłumaczono styl ikony, który jest bizantyjsko- włoski. W roku 1318 właśnie papież Jan XXII potwierdza przywileje opactwa. (źródło: https://opactwo.eu/sanktuarium/kult/ikona/)
Więcej informacji na stornie Opactwa w Krzeszowie.